15 Temmuz 2017

5 Adımda Kilo Vermeye Hazırlanın

YAZI: DİLARA KOÇAK

From left: Photographed by Ellen von Unwerth, Vogue, June 1994; Photographed by Ellen von Unwerth, Vogue, May 1994

Fotoğraf: Ellen von Unwerth, Vogue, June 1994 (solda); Fotoğraf: Ellen von Unwerth, Vogue, May 1994 (sağda)

1. Hedefinizi Koyun, Üşengeçliği Kovun

Kilo vermenin ilk adımı gerçek amacı bulmaktır. Geçici amaçlar ve hedefler kısa süre sonra vazgeçmeye neden olabileceği için sizde kilo verme isteği uyandıran en temeldeki amacınızı bulmaya çalışın. Amacınızı bulduktan sonra gerçekçi ve en doğru hedefi koyun. Kısa süre için kendinize büyük hedefler koymak, ulaşmak zorlaştıkça başarısızlığı tetikler. Ve başlamak için son aşama! Üşengeçliği kovun, bahanelere sığınıp sağlıksız beslenme ve hareketsizliği bir yaşam tarzı haline getirmeyin. Hiçbir aktiviteye zamanınız yoksa bile günde en az 30 dakika yürüyüş yapın.

2. Diyet Partneri Bulun

Diyete başlarken ilk olarak kendinizi hazırlamalısınız çünkü diyet çoğu zaman alıştığınız ve benimsediğiniz hayat tarzını kısmen veya tamamen değiştirmenizi gerektirecek. Çoğu kişi için de konu her ne olursa olsun değişimlere ayak uydurmak pek kolay olmuyor. Bu konuda en büyük yardımcınız aynı değişiklikleri birlikte yaşayacağınız birinin size, sizin de ona destek olmanız. Diyette en önemli konu motive olmak değil, motivasyonu kaybetmemek; zaten birçok kişi diyetlerine yüksek motivasyonla başlıyor, programlarını terk etmelerinin en büyük sebebi de bu yüksek motivasyonun düşmesi… Birbirinize destek olacağınız bir diyet arkadaşı bulmanız motivasyonunuzu her zaman olduğundan daha yüksek tutacak ve devamlılığını sağlayacaktır.

3. Mutfağınızı Sağlığa Kavuşturun

Sağlıklı yaşam da sağlıklı bir ev de, sağlıklı mutfakta başlıyor. Mutfağa giren bir çok ürün de market reyonlarından geçiyor, markete gittiğinizde kendinizi kaybetmeyin. Önceden bir alışveriş listesi yapmak ve alışverişe çok aç gitmemek bu konuda size yardımcı olabilir. Çoğumuz etiketlerde sadece son kullanma tarihine bakıp, diğer kısımları göz ardı edebiliyoruz. Oysa doğru seçimler yapabilmek için tüm etiket bilgileri gözden geçirilmelidir. İçeriğindeki besin etiket açıklamalarını, kalori değerlerini, porsiyon miktarını, günlük alım yüzdesini, vitamin ve mineralleri, diğer besin öğelerini ve yağ yüzdesi dikkatlice incelenmelidir.
Hala misafirim gelir zaten yenir, çocuklara veririm, eşim çok seviyor gibi düşüncelerle abur cubur alıyorsanız, bu onları yemek için attığınız ilk adımdır. Gerçekten evinizde ihtiyacınız olan, almak için gittiğiniz ürünleri alıp dönün. Marketler diyetin bozulacağı ilk durak olma potansiyeline sahip bu sebeple ne aldığınıza dikkat edin. Unutmayın mutfağınız ne kadar sağlıklıysa siz de o kadar sağlıklısınız demektir.

4. Duygularınızı Gözden Geçirin

Fazla kilolarınızın sebebinin duygularınız olabileceğini düşündünüz mü hiç? Çok stresli geçen bir günün sonunda kendinizi buzdolabının önünde çikolata yerken bulmuş olabilirsiniz veya duygusal çöküntülerinizi yemek yiyerek hafifletenler arasında da sayabilirsiniz kendinizi. Ama endişelenmeyin bu size has bir durum değil, duygusal açlık, sadece üzüntü, stres gibi olumsuz duygular değil, insana has bütün duygulardan kaynaklanabiliyor. Açlıkla karışabilen 17den fazla duygu var. Gerçekten aç olup olmadığınızı belirlemeniz gerek, bunun için kendinizi aç hissettiğinizde bir kupa bitki çayı, 1 bardak maden suyu veya 1 bardak tarçınlı su içip bir süre bekleyin…

5. Harekete Geçin

Egzersiz diyetin en yakın arkadaşı. Sadece kilo kontrolü için değil sağlıklı bir yaşam için çok önemli. Diyeti egzersizle desteklediğinizde başarıya ulaşmak daha kolay ve verilen kilolar daha kalıcı oluyor. Hareket etmeyi bir yaşam tarzı haline getirin ve bunun için kendinize bir hareket planı seçin. Aktif olmak veya kilo vermek için profesyonel bir sporcu olmanız gerekmiyor, kendiniz için küçük ama sürdürülebilir hedefler belirleyin.

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , SAĞLIK , DİYET