27 Mart 2018

Moda Haftasının Mükemmel Çekimleri Senden Sorulur!

YAZI: YASEMİN YAPRAK

iphone 8

Artık hiçbirimiz profesyonel kameraya ihtiyaç duymuyoruz; çünkü yeni nesil teknolojiyle tasarlanmış bazı telefonlar neredeyse bu kameralarla yarışacak türden. Hazır İstanbul Moda Haftası da başlamışken neden elindeki iPhone’un ile o muhteşem fotoğraf ve videolara imza atan sen olmayasın? Biz her ne kadar moda haftasını baz aldıysak da; bu kuralları sokakta veya kendine özel kurguladığın çekimlerinde de gerçekleştirebilirsin. İşine yarayacağını düşündüğümüz bazı tüyolarla karşındayız: 

Anı yakala

İşte bu tam da moda maftası için geçerli bir kural! Bu her şeyin bir anda olup bittiği, hafta da hiçbir şey kaçırmamak için anı yakala. Anı yakalamak için tek yapman gereken doğru alanı bulmak ve süjenin bu alandan geçmesini sağlamak. Bu durumda iPhone’daki Seri Çekim modundan yararlanabilirsin. Sonuçta anı yakalamakta tam da böyle bir şey değil mi? 

Yakınlaş

Ayaklarını biraz hareket ettir ve çekinmeden yaklaş. 2 adım dahi olsa olayın kalbine yaklaşmak iyidir. Üstelik kocaman bir kameradansa telefonla rahatça hareket edebilir; fark edilmeden çekimler yapabilirsin.

Portre Modunu Kullan

Neredeyse profesyonel bir makineyle çekilmiş hissi yaratan Portre modunu denemek için en güzel zaman. Bu modda temiz bir arka plan bulmalı ve ortam karanlıksa flaşı kullanmalısın.

4K Video, Ağır Çekim Efekti, TimeLapse - Hızlı çekim 

Moda haftasının tüm video ekipmanları zaten elinde. Kalitesine, hızına ve hatta aksiyonuna göre videonu nasıl istersen öyle çekebilmen mümkün.

runway

App Store’dan senin için işini kolaylaştıracak birkaç uygulama da şöyle: 

Clips

Canlı başlıklar ile yalnızca sesinle hareketli alt yazılar ve başlıklar oluşturabilir; filtreler / posterler ile videolarına yeni bir karakter kazandırabilir; müzikle videonun havasını değiştirebilirsin.

Spark Camera

1080p HD veya 4k kalitesinde çekim; 20 harika video filtresi; iTunes Müzik arşivinden dilediğin şarkıyı ekleme; video klipleri kırpma, yeniden düzenleme ve videonu Instagram, Facebook, YouTube veya diğer sosyal medya platformlarında paylaşma özelliği.

Adobe Lightroom CC

Bu sefer devreye iPhone yanında iPad’inde de efsaneler yaratabileceğin bir uygulama giriyor.
iPhone için hızlı, olağanüstü ve dinamik sonuçlar için Otomatik ayarını kullanabilir, aygıtlar arasında hiçbir tahribata neden olmadan düzenleme yapabilirsin.
iPad içinse Apple pencil ile fırça tabanlı düzenlemeler uygulayabilir; görüntüler arası ayarları kopyalayıp yapıştırabilir; görüntü odaklı renk ayarı yapabilir ve internet bağlantını paylaşarak dilediğin sayıda dosya gönderebilirsin.

Filmic Pro

Odakla, pozlamayı ayarla; maksimum kalite ile çek; ses seviyelerinin mükemmel olmasını sağla; kayıt sırasında tam kontrol; gözden geçir ve kaydet Filmic Pro ile her şey bu kadar kolay. 

Daha fazla bilgi için: https://www.apple.com/tr/iphone/photography-how-to/

ETİKETLER: İPHONE , APP